Юридична консультація адвоката

 

Запитання:Що загрожує згідно закону неповнолітній 16-ти річній особі за керування автомобілем, в якої є посвідчення водія категорії А (Мотоцикли,мопеди), але немає відповідної категорії прав (кат. В) для керування автомобілем ? Дякую за відповідь !

 

 

Відповідає адвокат Тишківський Сергій Леонідович (м. Вінниця, тел. 067 729-97-84):

 

«Статтею 12 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі по тексту - КУпАП) передбачено, що адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.

Тобто, дана особа є суб’єктом адміністративної відповідальності.

 

Частиною другою статті 126 КУпАП передбачено відповідальність за "керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом"  - у вигляді накладення штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 510 гривень ( 30х17 грн. = 510 грн. ).

 

Постанову про накладення штрафу, передбаченого статтею 126 КУпАП, згідно положенню статті 222 КУпАП, має виписувати службова особа органу Національної поліції.

Однак, статтею 221 КУпАП прямо передбачено, що справи про адміністративні правопорушення, вчинені особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років розглядають судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів.

Тому , матеріали правопорушення мають бути обов’язково направлені поліцією до суду.

 

Стаття 126 КУпАП, яка передбачає відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом,  знаходиться в переліку статей , передбачених частиною другою статті 13 КУпАП, що зумовлюють притягнення неповнолітніх віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років до адміністративною відповідальності на загальних підставах.

 

Однак, в порядку виключення, згідно ч.2 ст.13 КУпАП, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.

 

Такими заходами впливу, що можуть бути застосовані до неповнолітніх віком від 16-ти до 18-ти років, статтею 24-1 КУпАП визначені:

1) зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого (в даному випадку не застосовується, оскільки потерпілі по даному правопорушенню в принципі відсутні);

2) попередження; 

3) догана або сувора догана;

4) передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.

Питання про застосування одного з вищенаведених (окрім першого) заходів виховного впливу вирішує суд під час розгляду справи.

 

Якщо суд застосував до дитини штраф, то, згідно частини 1 статті 307 КУпАП він має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення порушнику постанови про накладення штрафу (розписки в секретаря суду про отримання копії постанови).

При цьому, відповідно до ч.2 статті 307 КУпАП, У разі відсутності самостійного заробітку в осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративне правопорушення, штраф стягується з батьків або осіб, які їх замінюють.

 

Несплата штрафу протягом 15 діб, згідно статті 308 КУпАП , передбачає стягнення державним виконавцем подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік зазначених правопорушень, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.

 

 

Слід також зазначити, що за правилами статті 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір.

Розмір судового збору становить: 0,2 розміру мінімальної заробітної плати (п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»), на 2016 рік – це 275 грн. 60 коп.

 

І того, до сплати: 510 грн. штрафу та 275 грн. 60 коп. судового збору (це у випадку, якщо суд не застосує один із заходів виховного характеру). » .