Наїзд на пішохода – хто винен?

Існує думка, що при наїзді на пішохода практично завжди винен водій. Особливо якщо наїзд стався на пішохідному переході. Але це не завжди так.

Люди потерпають від ДТП не тільки з вини водіїв. У автомобіля, що рухається, може заклинити рульова рейка, лопнути шина, відмовити гальмо. Або бувають випадки, коли водієві раптово стає погано (н.п. запаморочення при цукровому діабеті) і він не контролює автомобіль.

В зв'язку з цим слід зазначити, що обов'язки є не тільки у водія, але і у пішохода. Тому в кожному конкретному випадку окремо має визначатися ступінь вини як водія, так і пішохода, та при цьому враховується маса чинників.

Водій повинен дотримуватися безпечної швидкості не тільки відповідно до знаків, але і відносно до дорожньої обстановки (стан проїжджої частини, видимість дороги, стан водія і автомобіля, вантажу, що перевозиться і т.п.). Якщо перед пішохідним переходом зупинилися автомобілі, водій повинен теж зупинитися, навіть якщо не видно, щоб йшли пішоходи. Водій повинен бути уважним і своєчасно реагувати на зміну дорожньої обстановки - поява небезпеки або перешкоди, з тим, щоб вчасно зупинитись або зманеврувати. Наприклад, якщо водій побачив п'яного біля дороги, йому треба гальмувати або об'їжджати останнього, тому що п'яний може вчинити неадекватні дії. Якщо водій побачив, що до дороги котиться м'яч – треба гальмувати, тому що за ним може вибігти дитина.

Багато хто думає, що у випадках, коли пішохід був у стані сп'яніння, то водій не винен. Однак це не завжди так. Водій, який повідомив поліцейському, що спостерігав неадекватну поведінку пішохода і при цьому продовжував їхати - вже сам себе задокументував як винуватця ДТП.

Правила дорожнього руху забороняють пішоходу різко виходити або вибігати на проїжджу частину, в тому числі і на пішохідний перехід. Пішохід, який рухається по проїжджій частині в умовах обмеженої видимості повинен вжити заходів, щоб виділити себе на дорозі.

Тому, як правило, для встановлення вини водія експерту необхідно провести розрахунок, чи мав у своєму розпорядженні водій, в цій дорожній обстановці, технічну можливість запобігти наїзду, шляхом своєчасного застосування гальмування з моменту виявлення пішохода або виходу останнього на проїжджу частину. А в умовах обмеженої видимості (ніч, опади) ще має значення і конкретна видимість пішохода з місця водія і безпечна швидкість автомобіля за умовами видимості. Наприклад: не можна їхати зі швидкістю 60 км/год. при видимості дороги 20 метрів, тому що гальмівний шлях автомобіля при такій швидкості буде в середньому 35 метрів.

Слідчий і суд повинні врахувати всі обставини та відповідально підійти до прийняття висновку експерта і використаних ним вихідних даних. А адвокати - захисники підозрюваних водіїв або представники потерпілих пішоходів - повинні брати участь в оцінці доказів і допомогти слідчому і суду прийняти правильне рішення.

---
Адвокат Тишківський Сергій Леонідович.