Питання громадянина: «Два роки тому, коли я був без роботи, мій знайомий запропонував стати номінальним директором фірми. Після того, як я підписав в нотаріуса та в банку якість документи, діяльністю фірми я не займався, знайомого більше не бачив? Чи є мої дії злочинними?»

 

Відповідає адвокат Тишківський Сергій Леонідович :

 

«За таких обставин Ви ризикуєте підпасти під дію статті 205 Кримінального кодексу України – фіктивне підприємництво.

Цей злочин розслідується поліцією, або податковою поліцією.

Дана стаття передбачає відповідальність за створення або придбання суб'єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб) з метою прикриття незаконної діяльності або здійснення видів діяльності, щодо яких є заборона.

 

Однак, довести фіктивне підприємництво, насправді, не так і просто.

По перше, необхідний факт створення або придбання фірми. Тобто, якщо Вас призначили лише директором, і Ви не увійшли в права засновника, склад фіктивного підприємництва відсутній.

По друге, діяльність фірми після створення або передачі корпоративних прав повинна бути незаконною, наприклад: ухилення від сплати податків, контрабанда, реалізація фальсифікованих підакцизних товарів, або відмивання коштів , одержаних злочинним шляхом тощо.

По третє, слідчий має зібрати достатньо доказів, що Ви знали про незаконність такої діяльності та заснували або придбавали підприємство для прикриття такої діяльності. Такими доказами можуть бути:

-         особисте визнання вини,

-         Ваші підписи на деклараціях, накладних, договорах, ВМД та інших документах від імені фірми,

-         особисте отримання готівки в банку та передача її «кураторам» та ін..

Однак, якщо Ви лише прийняли на себе фірму за разову винагороду, і при цьому не підписували ніяких чистих бланків, не ходили до банку чи банкомату знімати готівку, і впевнено стверджуєте на допитах, що не знали з якою метою створювалась фірма і чим вона займалась, то притягнути Вас за фіктивне підприємництво буде вкрай важко.»